Tutaj jeździmy

Informacje praktyczne

  1. Osoby które nie ukończyły 18 lat, nie mające dowodu osobistego muszą koniecznie zabrać ze sobą ważny dokument potwierdzający tożsamość, w tym przypadku ważny paszport. Dla pozostałych osób dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekraczania granic państw, przez które przejeżdżamy. Wystarcza również przy przejeździe przez Szwajcarię, gdyż od 2008 roku kraj ten przystąpił do strefy Schengen, która pozwala na swobodny przepływ osób między państwami europejskimi.
  2. Kategoryzacja obiektów w ofercie odpowiada standardowi przyznawanemu lokalnie w krajach wyjazdowych, dlatego też warunki zakwaterowania w obiektach tej samej kategorii, ale w różnych krajach mogą się pomiędzy sobą różnić, m.in. wielkością pokoi/apartamentów, wyposażenia, posiłków.
  3. Świadczenia żywieniowe dla osób autokarowych i z dojazdem własnym rozpoczynają się obiadokolacją w sobotę, a kończą śniadaniem dnia przedostatniego (sobota).
  4. Godziny otwarcia centrów wellness, SPA, basenów w hotelach są wyznaczone indywidualnie przez każdy obiekt. Najczęściej otwarte są do godzin obiadokolacji. Informacje te dostępne będą na miejscu u rezydenta. Na basen zalecamy zabranie czepka kąpielowego.
  5. W hotelach obowiązuje zakaz wnoszenia własnych napoi i żywności na teren restauracji, baru, jadalni hotelowej. Wynoszenie jedzenia z jadalni hotelowej jest zabronione.
  6. Na terenie Włoch  większość sklepów, stacji benzynowych oraz restauracji jest nieczynna w czasie siesty, czyli w godz. Ok. 12:30-15:30, ponadto nie ma sklepów nocnych. Sklepy spożywcze w niedziele są nieczynne, za wyjątkiem Livigno.
  7. Przy zakupie skipassów w większości okręgów narciarskich do ich ceny doliczana jest kaucja zwrotna w wysokości ok. 5 euro za skipass. Koszt ten pokrywają uczestnicy. W przypadku nieoddania skipassu kaucja ta przepada.
  8. Skipass jest w górach dokumentem tożsamości, nie wolno go zamieniać ani odstępować.
  9. Dla osób do 16 roku życia noszenie kasku na stokach w Austrii i Włoszech jest obowiązkowe. Dbając o bezpieczeństwo zalecamy jednak wszystkim narciarzom i snowboardzistom bez względu na wiek o wkładanie kasku przed wyjściem na stok.

DEKALOG NARCIARSKI WG REGUŁ MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI NARCIARSKIEJ:

1. Wzgląd na inne osoby. Każdy narciarz i snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie zagrażać nikomu innemu i nie spowodować żadnej szkody.

2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy. Każdy narciarz lub snowboarder musi zjeżdżać z szybkością dopasowaną do swych umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór toru jazdy. Narciarz lub snowboarder znajdujący się powyżej na stoku musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.

4. Wyprzedzanie. Wyprzedzać można i z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony, ale tylko w takiej odległości, która zapewni wyprzedzanemu narciarzowi wystarczającą przestrzeń dla wszelkich manewrów.

5. Wjazd i ruszanie z miejsca. Narciarz , który wjeżdża na drogę zjazdu, lub po zatrzymaniu chce znowu ruszyć ma obowiązek sprawdzić patrząc  w górę, i w dół stoku, czy może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Zatrzymanie się. Narciarz tylko w razie absolutnej konieczności może zatrzymać się w miejscach zwężeń i złej widoczności. Po upadku narciarz musi usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

7. Podchodzenie i schodzenie. Narciarz musi podchodzić lub schodzić wyłącznie skrajem trasy, a w razie złej widoczności powinien zejść z trasy.

8. Stosowanie się do znaków i sygnalizacji. Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

9. Zachowanie się w razie wypadku. W razie wypadku każdy narciarz ma obowiązek niesienia pomocy.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości. W razie wypadku, każdy narciarz (zarówno świadek jak i uczestnik) ma obowiązek podania swych danych osobowych.